Kad vākt sīpolus un kā tos pareizi žāvēt – 3 pazīmes, ka pienācis īstais brīdis

Līdz ar sīpolu galviņu dzeltenīgo krāsu dārzā pienācis brīdis, kad vasaras darbs sāk atmaksāties – bet, lai sīpoli ziemā nebojātos, svarīgi tos novākt un nožāvēt īstajā laikā.

Bagātīga sīpolu raža ir katra dārzkopja lepnums – pilni grozi, sausas, kraukšķīgas mizas un doma, ka ziemā pietiks gan zupām, gan salātiem. Bet pat vislabvēlīgākie sīpoli var ātri sabojāties, ja pieļausiet tikai vienu kļūdu – novāksiet tos par agru vai ļausiet pārāk ilgi palikt zemē. Steidzoties galviņas vēl nav nobriedušas un slikti glabājas, bet kavējoties tās sāk dzīt jaunus asnus un kļūst uzņēmīgas pret kaitējumiem.

Tieši šobrīd, jūlija beigās, ir īstais brīdis pievērst uzmanību sīpolu dobēm un sagatavoties novākšanai. Uzziniet, kā atpazīt gatavības pazīmes, novākt ražu bez bojājumiem un pareizi nožāvēt sīpolus, lai tie saglabātos sulīgi un svaigi līdz pat pavasarim.

Kā atpazīt, ka sīpoli ir gatavi novākšanai

Latvijā sīpolu novākšanas laiks parasti iekrīt jūlija beigās un augusta sākumā, taču šis brīdis ir atkarīgs no šķirnes un laika apstākļiem. Lai nepalaistu garām īsto mirkli, jāvēro augi un jāpievērš uzmanība vairākām pazīmēm, kas norāda uz sīpolu gatavību.

1. Kakliņa izmaiņas. Nobrieduša sīpola kakliņš kļūst tievs, mīksts un vairs neveic barības vielu piegādi galviņai.

2. Lapu dzeltēšana un nogulšanās. Kad apmēram 70–80% lapu ir dzeltenas un sakritušas uz zemes, tas ir drošs signāls, ka augs pabeidzis savu veģetācijas ciklu.

3. Stublāju trauslums. Ja sīpolu galviņas ar vieglu pievilkšanu aiz lakstiem izslīd no zemes, tas nozīmē, ka laiks novākt ražu ir pienācis.

Svarīgi ir rīkoties laikus, jo, ja sīpoli tiek atstāti zemē pārāk ilgi, tie var sākt dzīt jaunus asnus vai kļūt uzņēmīgi pret kaitējumiem un mitruma bojājumiem.

Kraukšķīgie gurķīši ar pikanto kečupu ziemai – gatavoju jau gadiem, un burkas tukšojas pirmās

Kā pareizi novākt sīpolus

Sīpolu galviņas ir jutīgas, un to ārējā miziņa kalpo kā dabisks pārklājums uzglabāšanas laikā. Tāpēc ražas vākšanā jādarbojas rūpīgi, lai nebojātu šo aizsargslāni un saglabātu sīpolu kvalitāti.

Lai raža labi glabātos:

Izmantojiet dakšu vai lāpstu un viegli uzrokiet galviņas no apakšas, lai tās varētu bez piepūles izcelt. Nevajadzētu tās vienkārši vilkt ārā aiz lakstiem, jo tas var bojāt kakliņu.

Zemi no galviņām vislabāk notīrīt ar rokām. Nemēģiniet tās kratīt, jo pat nelieli bojājumi var vēlāk radīt problēmas uzglabājot.

Ražu vislabāk vākt sausā, siltā dienā – tad sīpoli būs tīrāki un tie varēs ātrāk nožūt.

Kā pareizi žāvēt sīpolus

Žāvēšanas posms ir tikpat svarīgs kā novākšana, jo tas nodrošina, ka kakliņi un ārējā miziņa pilnībā izžūst, izveidojot dabisku aizsargslāni pret mitruma iekļūšanu.

Sausā laikā sīpolus var atstāt tieši uz lauka, izklājot tos vienā kārtā saulē 5–7 dienas. Svarīgi katru dienu galviņas apgriezt, lai žāvēšana notiktu vienmērīgi un neveidotos pelējums.

Mitros laikapstākļos vai lietus gadījumā sīpoli jāpārvieto uz labi vēdināmu vietu – šķūni, lapeni vai bēniņiem. Tos var izklāt uz režģiem vienā kārtā vai sasiet nelielos saišķos un pakārt, lai gaisa plūsma apņemtu sīpolus no visām pusēm.

Kad kakliņi ir pilnībā sausi un kļuvuši cieti, sīpoli ir gatavi turpmākai apstrādei.

Pufīgie biezpiena plācenīši bez miltiem – gatavoju divreiz nedēļā, un visa ģimene prasa vēl

Pats svarīgākais gan ir iepriekš sagatavot sīpolus glabāšanai! Tad rezultāts būs vislabākais! Par to vairāk raksta otrā daļā.

 

Šķir otru lapu, lai lasītu tālāk